HÍREK
Érkeznek a nemzetközi reakciók Donald Trump elnöki beiktatására
Sorban gratulálnak a nemzetközi vezetők Donald Trumpnak, akit 2025. január 20-án hétfőn iktattak be az Egyesült Államok elnökének hivatalába. A 47. elnöknek gratulált már Volodimir Zelenszkij ukrán és Klaus Johannis román elnök, ahogy Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke és Mark Rutte NATO-főtitkár is üdvözölték Trump hatalomba lépését.
Gratulált Volodimir Zelenszkij Donald Trumpnak elnöki beiktatásához
Volodimir Zelenszkij ukrán államfő gratulált Donald Trumpnak és az amerikai népnek az új elnök beiktatásához.
„A mai nap a változások napja, és egyben a reményé is, hogy számos probléma megoldódhat, beleértve a globális kihívásokat is”
– emelte ki Zelenszkij hétfő este az X-en tett bejegyzésében. Méltatta az amerikai vezetőt eltökéltségéért, és hangsúlyozta, hogy az általa meghirdetett „erő általi béke” politikával Donald Trump „lehetőséget teremt az amerikai vezetés megerősítésére, valamint a tartós és igazságos béke elérésére”. „Ez az évszázad éppen most formálódik, és mindannyiunknak együtt kell működnünk annak érdekében, hogy ez a demokráciák nagyszerű és sikeres évszázada legyen, ne azoké, akik azt akarják, hogy elbukjunk” – jelentette ki az ukrán elnök. Volodimir Zelenszkij sok sikert kívánt Donald Trumpnak, és kifejezte reményét „aktív és kölcsönösen előnyös együttműködésükre”. „Együtt erősebbek vagyunk, és nagyobb biztonságot, stabilitást és gazdasági növekedést tudunk biztosítani az egész világnak és mindkettőnk nemzetének” – zárta üzenetét az ukrán elnök.
Az uniós vezetők és a NATO-főtitkár is várakozással tekintenek az együttműködésre Donald Trumppal
Az Európai Unió várakozással tekint az Egyesült Államok új elnökével való szoros együttműködés elé a globális kihívások kezelésében – jelentette ki az Európai Bizottság, illetve az Európai Tanács elnöke az X közösségi oldalon közzétett üzenetben. Mark Rutte NATO-főtitkár azt írta: közösen érhető el a béke a NATO segítségével. Ursula von der Leyen bizottsági, valamint António Costa európai tanácsi elnök azonos szövegű bejegyzésben üdvözölte Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét hivatali idejének megkezdése alkalmából.
„Az EU várakozással tekint az Önnel való szoros együttműködés elé a globális kihívások kezelése érdekében”
– fogalmazott Ursula von der Leyen és António Costa, majd úgy folytatták: „társadalmaink együtt érhetik el a nagyobb jólétet és erősíthetik közös biztonságunkat”. Ez a transzatlanti partnerség tartós erőssége – tette hozzá Ursula von der Leyen és António Costa. Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke bejegyzésében azt írta: „új amerikai elnök, megújult transzatlanti szövetség”. Európa készen áll arra, hogy barátként és partnerként működjön együtt a stabilitás, a lehetőségek és a remény világa alakítása érdekében – emelte ki üzenetében az EP-elnök. Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő üzenetében arra emlékeztetett, hogy a transzatlanti kötelék jólétet hozott és erőt képvisel az Atlanti-óceán mindkét partján.
„Együtt erősebbek és nagyobb biztonságban vagyunk a globális kihívások kezelése érdekében” – fogalmazott Kallas, majd hozzátette: „várjuk a partnerségünk folytatását”. Mark Rutte NATO-főtitkár a közösségi oldalon közzétett bejegyzésében azt írta, Trump elnökkel a katonai szövetég újra többet fog fordítani a védelmi kiadásokra és felgyorsítja a védelmi gyártást.
„Együtt érhetjük el a békét az erőn keresztül a NATO segítségével”
– tette hozzá az X-en közzétett üzenetében a NATO főtitkára.
A diplomáciai kapcsolatok erősödését várják a román vezetők Donald Trumptól
Az Egyesült Államok és Románia közötti stratégiai partnerséget hangsúlyozták, és a két ország közötti kapcsolatok erősödését vetítették előre Donald Trump amerikai elnökké történt beiktatását üdvözölve a román politikai vezetők. Klaus Iohannis leköszönő román államfő az X közösségi portálon gratulált Donald Trumpnak beiktatásához, és egy „erős és vibráló” transzatlanti kapcsolat szükségességét hangsúlyozta az Egyesült Államok és az Európai Unió biztonsága és közös fejlődése érdekében.
Marcel Ciolacu kormányfő a Facebookon közzétett üzenetében úgy fogalmazott, hogy Trump visszatérése az Egyesült Államok élére történelmi pillanat, amelynek „pozitív visszhangja lesz” Romániára nézve. Felidézte, hogy két alkalommal folytatott telefonbeszélgetést a hétfőn beiktatott amerikai elnökkel – egyszer Budapesten, Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel közösen -, és Trump arról biztosította, hogy Románia mind a biztonság, mind a fejlesztések tekintetében „napirendjén szerepel”. „Románia miniszterelnökeként együtt fogok dolgozni az új washingtoni vezetéssel, hogy stratégiai partnerségünket erősebbé tegyük, mint valaha” – írta bejegyzésében Ciolacu. Hozzátette: a román félnek partnereivel, a NATO-val és az Európai Unióval meg kell találnia a megoldásokat a közös kihívásokra, hogy biztosíthassák polgáraik jólétét, valamint a regionális és nemzetközi biztonságot.
VI. Fülöp spanyol király és Pedró Sánchez kormányfő is köszöntötték Trump elnököt
A spanyol kormány a stratégiai kapcsolatok megerősítését várja az Egyesült Államok új kormányával való együttműködéstől – közölte a spanyol miniszterelnök az X közösségi platformon hétfőn, Donald Trump hivatali eskütételét követően. „Várakozással tekintünk az Egyesült Államok új kormányával való együttműködés elé, hogy megerősítsük az országaink közötti stratégiai kapcsolatokat és foglalkozzunk a közös globális kihívásokkal” – fogalmazott Pedro Sánchez rövid üzenetében, és egyúttal gratulált az Egyesült Államok 47. elnökének beiktatásához. VI. Fülöp spanyol király táviratban köszöntötte az új elnököt, amelyben a két ország közötti kapcsolatok további erősödését hangsúlyozta, hogy „előmozdítsák mindkét nép jólétét” az idők során „hűséges partnerekként és szövetségesekként, őszintén és mélyen” felépített barátság mentén.
José Manuel Albares, külügyminiszter a spanyol közszolgálati rádiónak (RNE) interjúban az Egyesült Államokat Európa és Spanyolország természetes szövetségesének nevezte.
„Mi azt szeretnénk, hogy a kapcsolat a lehető legjobb legyen Európa természetes szövetségesével”
– fogalmazott.
Mint mondta, számos területen sikeres ez a kapcsolat, és az elmúlt évtizedekben az is bebizonyosodott, hogy „ha együtt cselekszünk és összehangoltan, akkor eredményesebben szállunk szembe a krízisekkel, előbb és jobban jövünk ki belőle”. Az új elnök által bejelentett országos energiavészhelyzetet és fokozott amerikai energiakitermelést firtató kérdésre a külügyminiszter hangsúlyozta: az Egyesült Államok szuverén módon dönt energiapolitikájáról, de Európának is megvannak a maga értékei. „Amikor olyan helyzetekről beszélünk mint amilyen a klímaváltozás, melyek nem ismernek határokat és a bolygó túlélését érintik, akkor fontosabb mint valaha, hogy Európa továbbra is a zászlajára tűzze az energetikai átmenetet” – jelentette ki.
José Manuel Albares meggyőződésének adott hangot, hogy az európaiak és az amerikaiak továbbra is számos területen együtt fognak működni, de lehetnek olyan aspektusok, melyekben „az együttműködés változhat”.
„Nem az a fontos, hogy mit fog tenni az Egyesült Államok, hanem az, hogy Európa mit fog tenni”
– hangsúlyozta hozzátéve, hogy „a világnak több Európára van szüksége”, és meg kell védeni az általa képviselt értékeket azokkal szemben, akik véget akarnak vetni az európai projektnek akár az unión kívül akár azon belül.
Justin Trudeau is gratulált, Benjamin Netanjahu szerint az amerikai-izraeli kapcsolatok legszebb napjai jönnek
„Gratulálunk, Trump elnök! Erősebbek vagyunk, ha együtt lépünk fel” – jelentette ki a kanadai miniszterelnök. „Kanadának és az Egyesült Államoknak van a leggyümölcsözőbb gazdasági partneri viszonya a világon, és egymás legnagyobb kereskedelmi partnerei” – mutatott rá Justin Trudeau.
Benjámin Netanjahu azt ígérte az amerikai elnöknek, hogy az elkövetkező években a két ország közötti kapcsolatok „legszebb napjait” fogják megélni. Üdvözlő videoüzenetében izraeli miniszterelnök hozzátette: úgy véli, hogy az újbóli közös munka „még szebb csúcsokra” emeli az Egyesült Államok és Izrael közötti szövetséget.
Netanjahu üdvözölte Donald Trump előző elnökségének forradalmi lépéseit: „a veszélyes iráni atomalkuból való kivonulást”, az amerikai nagykövetség Jeruzsálembe költöztetését és Izraelnek a Golán-fennsík feletti fennhatóságának az elismerését. A miniszterelnök köszönetet mondott Trumpnak a 2023. október 7. óta a Hamasz iszlamista palesztin szervezet fogságában lévő túszok kiszabadítása érdekében tett erőfeszítéseiért.
A német kancellár, valamint a holland kormányfő és a finn elnök is üdvözölték Trumpot
Olaf Scholz német kancellár a „jó transzatlanti kapcsolatok” folytatását kívánta az Egyesült Államokkal, Németország „legközelebbi szövetségesével”. „Az Egyesült Államok a legközelebbi szövetségesünk, és politikánk célja továbbra is az, hogy jó transzatlanti kapcsolatokat ápoljunk. A 27 tagállamot és több mint 400 millió lakost magában foglaló Európai Unió erős szövetség” – írta a kancellár.
Dick Schoof holland miniszerelnök az X közösségi oldalon közzétett bejegyzésében azt írta, Hollandiát és az Egyesült Államokat régóta fennálló, történelmi kapcsolat fűzi egymáshoz. „Erős szövetségesek vagyunk, és szorosan együttműködünk mind kétoldalúan, mind pedig olyan nemzetközi fórumokon, mint a NATO. Alig várom, hogy ez a partnerség folytatódjon Donald Trump elnökkel és J.D. Vance alelnökkel” – tette hozzá üzenetében a kormányfő.
Alexander Stubb finn elnök Donald Trumpnak gratulálva hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok Finnország stratégiai fontosságú partnere és szövetségese. Hozzátette, hogy Trump elnöki mandátuma alatt az együttműködés szorosabbra fűzését várja.
Erdogan biztosította Trumpot, hogy minden szükséges lépést megtesz az ukrajnai háború lezárásához, Modi türelmetlenül várja a közös munkát
A török elnök emlékeztetett, hogy Donald Trump ismételten kijelentette: véget fog vetni az orosz-ukrán háborúnak, így Törökország is megtesz minden ehhez szükséges lépést. Minél hamarabb meg kell oldanunk ezt a kérdést – szögezte le Recep Tayyip Erdogan, aki szerint ez a témakör szerepel majd a Trumppal folytatandó tárgyalásaik napirendjén. Erdogan kijelentette: azt kívánja, hogy Donald Trump második elnöksége az egész emberiség javát szolgálja.
Narendra Modi indiai miniszterelnök hétfőn üdvözölte „kedves barátját, Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét”, és hangsúlyozta, hogy szoros kapcsolatokat kíván Washington és Újdelhi között. Modi az X-en közzétett üzenete szerint „türelmetlenül” várja, hogy ismét szoros együttműködésben dolgozhasson együtt Trumppal, hogy jobb jövőt építsenek a világ számára, amely mindkét országnak előnyös lesz.
Az ENSZ-főtitkár abban bízik, hogy a párizsi klímaegyezményen kívül is lehet együttműködni Amerikával, José Raúl Mulino pedig azt írta: Panama a panamaiaké
António Guterres ENSZ-főtitkár bízik abban, hogy az amerikai államok, városok és vállalatok továbbra is az alacsony karbonkibocsátásért és a rugalmas gazdasági növekedés érdekében dolgoznak, miután Donald Trump kilépteti országát a párizsi klímaegyezményből – mondta Florencia Soto Nino ENSZ-szóvivő.
„A Panama-csatorna Panamáé marad”
– szögezte le José Raúl Mulino, a latin-amerikai ország államfője az X-en tett bejegyzésében Donald Trump amerikai elnök hétfői beiktatási beszéde nyomán. „A Panamai Köztársaság és népe nevében teljes mértékben vissza kell utasítanom Donald Trump elnök beiktatási beszéde során Panamáról, illetve a csatornájáról tett kijelentéseit” – hangsúlyozta Raúl Mulino. „Ismétlem, (…) a csatorna Panama tulajdona és az is marad, üzemeltetése továbbra is Panama ellenőrzése alatt marad összhangban (a csatorna) semlegességével” – fűzte hozzá. Raúl Mulino leszögezte, „a világon nincs olyan ország, amely beleavatkozna a csatorna irányításába”. Hangsúlyozta azt is, hogy a Panama-csatorna nem volt „holmi engedmény”. „Mindez nemzedékek küzdelmének eredménye, ami az 1999-es Torrijos-Carter egyezményben csúcsosodott ki, és azóta, a mai napig, az utóbbi 25 évben mi irányítottuk a csatornát és kiszélesítettük gondosan szolgálva a világnak és a világkereskedelemnek, ideértve az Egyesült Államokat is” – tette hozzá.
A panamai elnök kijelentette, hogy a nemzetközi joggal összhangban meg fogja védeni Panama jogát a csatornához. Mindazonáltal felhívta a figyelmet, hogy a párbeszéd a legjobb módja az esetleges viták rendezésének miközben nem szabad kétségbe vonni „Panama szuverenitását és teljes körű jogosultságát a csatornára”.
Szijjártó Péter: A magyar tulajdonú vállalkozások támogatása a kormány gazdaságpolitikájának a szíve közepe.