2024 November 25 Monday

HÍREK

feature-top
HÍREK

Rekordot dönthet az Európába irányuló orosz gázexport

Forrás: MTI Kép: hirado.hu

Megdöntheti a 2018-ban elért eddigi rekordot Oroszország idei energiahordozó-exportja, beleértve a gázkivitelt is – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök egy szerdai online energetikai tanácskozáson.

Putyin a Gazprom adataira hivatkozva azt mondta, hogy tavaly, amikor a Covid-19-járvány miatt visszaesett a termelés Európában, az orosz gázkivitel 179,35 milliárd köbméter volt. 2021-ben fellendülés kezdődött és az év első kilenc hónapjában az export 18,8 milliárd köbméterrel – 15 százalékkal – nőtt a tavalyi évhez képest.

„Ha ezt az ütemet fenntartjuk, akkor újabb rekordmutatót érhetünk el az Európába irányuló energiahordozóink, köztük a gáz kivitele terén” – mondta.

Putyin elmondta, hogy az Európába irányuló energiaszállítások terén az eddigi csúcsot 2018-ban érte el Oroszország 201,7 milliárd köbméterrel. 2019-ben pedig a kivitel a partnerek igényének megfelelően 199,4 milliárd köbméterre csökkent.

„Oroszország mindig is megbízható gázszállítója volt és marad fogyasztóinak a világ minden táján, Ázsiában és Európában egyaránt. Mindig is maradéktalanul teljesítette minden kötelezettségét. Mindig – és ezt szeretném hangsúlyozni” – fogalmazott az orosz elnök.

Állítása szerint a Gazprom sohasem utasította el, hogy növelje az Európába irányuló gázszállításokat, ha erre vonatkozó kérés érkezett hozzá. Emlékeztetett rá, hogy a szerződések, amelyek alapján az orosz gázipari vállalat külföldre szállít, előírják a minimális és maximális szállítási mennyiséget.

Putyin az orosz gáz egyik legnagyobb fogyasztóját, Németországot említette meg példaként. Németország szeptemberig 10,1 milliárd köbmétert gázt vásárolt, ez 32 százalékkal több mint egy éve.

„Még 2020-ban is, amikor az Európába irányuló szállítások összmennyisége csökkent 2019-hez képest, Németországba akkor is 4,7 milliárd köbméterrel többet, azaz 112,9 százalékot szállítottunk” – mutatott rá Putyin.

Az orosz vezető hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a Gazprom folytassa az ukrajnai gáztranzitra vonatkozó kötelezettségeinek teljesítését.

„Először is, senkit sem szabad – beleértve Ukrajnát is – nehéz helyzetbe hozni, függetlenül az orosz-ukrán kapcsolatokból adódó összes mai mozzanatot, másodszor pedig nem szabad aláásni a Gazpromba, mint megbízható, minden tekintetben abszolút megbízható partnerbe vetett bizalmat”

hangoztatta Putyin.

Tévedésnek nevezte, hogy az európai országok a hosszútávú gázszerződésekről áttértek a tőzsdei alapú gázkereskedelemre.

Putyin utasította Nyikolaj Sulginov orosz energiaügyi minisztert: személyesen biztosítsa, hogy a Gazprom teljesítse az orosz gáznak az Ukrajna területén keresztül Európába való tranzitjára vonatkozó valamennyi szerződéses kötelezettségét.

Felhívta a figyelmet, hogy a Gazprom szerint számára gazdaságilag célszerűbb, sőt jövedelmezőbb lenne, ha büntetést fizetne Ukrajnának, és az új csőrendszereken keresztül növelné a szivattyúzott gáz mennyiségét, mert azokban magasabb nyomás, így kevesebb lenne a szén-dioxid-kibocsátás és mindez 3 milliárd dollár költségmegtakarítással is járna.

„De arra kérem önt, hogy ne tegyék ezt” – mondta az elnök az energiaügyi miniszternek.

Czomba Sándor: A következő három évben a minimálbér 9, 13 és 14 százalékkal növekszik, a garantált bérminimum pedig jövőre 7 százalékkal fog emelkedni, így a várható 3-4 százalékos infláció mellett dinamikus lesz a bérnövekedés.