2024 May 02 Thursday

HÍREK

feature-top
HÍREK

Visszatér idén a növekedési pályára a magyar gazdaság a nemzetközi pénzügyi intézmények szerint

Forrás: hirado.hu, M1 Kép: hirado.hu, Shutterstock

A nemzetközi pénzügyi intézmények szerint a magyar gazdaság idén visszatér a növekedési pályára – mondta a Pénzügyminisztérium makrogazdasági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkára az M1-nek Washingtonban, a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap tavaszi közgyűlésén. A tanácskozás középpontjában a válságkezelés áll. Az egyik legnagyobb kihívást az infláció jelenti, és ebből a szempontból az elmúlt egy év magyar teljesítményét pozitívan értékelték a közgyűlés résztvevői.

A válságokról és az arra adott válaszokról szól a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap tavaszi közgyűlése. Washingtonban kiemelt hangsúlyt fordítanak a háborúk okozta gazdasági sokkok és az infláció okozta kihívásokra.

Magyarország egy évvel ezelőtt még arról számolt be a fórumon, hogy az egy számjegyű inflációt tűzte ki célul. Ezt a kijelentést akkor még szkeptikusan fogadták a befektetők.

Ma már elismeréssel szólnak Magyarország teljesítményéről, hiszen célját októberben elérte, ez év elejére pedig már 3,7 százalékra mérséklődött a hazai pénzromlás.

Ez a mérték megegyezik az Egyesült Államok márciusra közölt adataival.

Washingtonban a szakértők növekedést várnak Magyarországtól

A gazdasági növekedés tekintetében még a Nemzetközi Valutaalap, illetve a Világbank is úgy gondolja, hogy Magyarország idén visszatér a gazdasági növekedés pályájára, ráadásul nem is akárhogyan. Az ő előrejelzésük szerint is idén két százalék feletti lesz a gazdasági növekedés” – mondta Tóth Tibor, a Pénzügyminisztérium államtitkára.

2025-re a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap még magasabb, 3–4 százalékos növekedést vár Magyarországtól, ami kiemelkedő, hiszen Európában arra az évre csupán egy százalékos gazdasági növekedés várható.

A legfontosabb külkereskedelmi partnerünk, Németország gazdasága például egyáltalán nem tud fejlődni, mindössze 0,1 százalékos növekedésre számítanak.

Tóth Tibor kifejtette: „Nehéz azt nézni, hogy Európa növekedési potenciálja jóval kisebb a többi kontinensnél, és folyamatosan teret veszítünk a versenytársainkhoz képest. Ebben a helyzetben, amiben Európa ilyen gondokkal küszködik, ebben a helyzetben tud a magyar gazdaság erőteljesebb növekedést bemutatni, és ez nagyrészt a keleti nyitás politikájának az eredménye”.

Sebestyén Géza, az MCC Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője az M1-en azt mondta: Európa és Magyarország helyzetét is befolyásolják a világpolitikai események.

A háború befejeződése az egész kontinens gazdaságára pozitív hatással lenne

Egészen más növekedési rátát látnánk, egészen más lakossági fogyasztást, beruházásokat láthatnánk, mindegyik növekedhetne, ami nyilván a költségvetésnek is jó hír lenne, tehát a költségvetés tervezésénél is ez egy lényeges kérés, hogy mi fog történni Amerikában, és mi fog történni a háború kapcsán” – mondta a gazdasági szakértő.

Sebestyén Géza hangsúlyozottan: azért is érdemes várni a jövő évi költségvetés kialakításával az amerikai elnökválasztásig, mert a háború esetleges befejezése jelentős gazdasági fellendülést hozhat Magyarországon.

Nemzeti kincs a hazai vadállomány az agrárminiszter szerint.